Fakty i mity, Nowości

/

Przemysł drobiarski, ze względu na swoją skalę, generuje ogromne ilości odpadów. Kurczaki są najliczniejszymi kręgowcami na ziemi, a ich pióra stanowią 5-7% masy dorosłego ptaka. W trakcie procesu przetwórstwa traktowane są w większości jako odpad, co w skali świata daje rocznie aż 40 miliardów kg tego produktu ubocznego. Ponieważ pióra drobiowe zbudowane są w 90% z keratyny, mogą stanowić surowiec do dalszego przetwórstwa. Badania nad możliwościami zastosowania pierza trwają od początku XX w. Obecnie naukowcy znajdują coraz to nowsze rozwiązania dotyczące ich zastosowania.

 

Pierwsze badania

Już ponad 100 lat trwają pracę nad możliwościami wykorzystania pierza drobiowego, które zostaje po uboju zwierząt. Przez ten czas miało ono różne zastosowanie – od celów dekoracyjnych, przez medycynę naturalną (np. pióra pawi indyjskich były wykorzystywane jako składnik tradycyjnych leków na bezpłodność, rany i ukąszenia węży) z różnym przeznaczeniem w przemyśle, włókiennictwie i sporcie – np. pióra indycze stosowane w produkcji strzał, czy przynęt wędkarskich. W pewnych kwestiach używanie piór rzadkich ptaków regulują nawet odpowiednie akty prawne. W USA religijne i kulturowe wykorzystanie przez rdzennych Amerykanów orlich i jastrzębich piór reguluje ustawa o orlich piórach.

zapasy pierza mogłyby zastąpić 25% masy drzewnej zużywanej rocznie na pieluchy

Najpowszechniejsze zastosowanie

Relatywnie często spotykanym rozwiązaniem w zakładach drobiarskich jest sprzedaż piór, albo bezpośrednie przetworzenie ich na niskoodżywcze dodatki paszowe dla zwierząt. W przemyśle znajdują również zastosowanie w izolacji cieplnej, wypełnieniach tapicerskich, tworzywach sztucznych, czy produkcji papieru. Według danych z Uniwersytetu w Kentucky wyrzuca się rocznie około 16 milionów pieluch wykonanych z pulpy drzewnej. Włókna piór są podobne do celulozy, jednak są od niej bardziej chłonne i trwalsze. Ze względu na te właściwości, roczne zapasy pierza mogłyby zastąpić 25% masy drzewnej zużywanej rocznie na pieluchy.

Dzięki wysokiej wytrzymałości i lekkości pierze może być używane w przemyśle samochodowym i lotniczym do produkcji tablic rozdzielczych, części aut, amortyzacji, czy tapicerek siedzeń, by jednocześnie zredukować ich wagę i wzmocnić strukturę.

Pióra i przyszłość

Ciągły wzrost spożycia mięsa drobiowego i rosnąca produkcja sprawiają, że ilość pierza będącego odpadem produkcyjny nieustannie rośnie. To zmusza naukowców do poszukiwań nowych rozwiązań i sektorów, w których mogłyby znaleźć swoje zastosowanie. Obecnie badania i prace trwają w zakresie wielu różnych dziedzin i w różnych ośrodkach. Także duże firmy – jak jeden z największych producentów drobiu w USA Tyson Foods – zaangażowały się w opracowywanie technologicznych możliwości przetwarzania piór do chłonnych produktów jak pieluchy, izolacje, filtry, a także odzież.
Pozyskaną z piór keratynę można wykorzystywać w przemyśle medycznym, kosmetycznym, farmaceutycznym, a także w biotechnologii. W trakcie są prace dotyczące użycia keratyny jako składnika produktów gumowych. Dzięki niej stają się one łatwiej biodegradowalne w środowisku naturalnym oraz przez to, że są trudnopalne, w produktach ognioodpornych.
Dzięki wysokiej wytrzymałości i lekkości pierze może być użyte w przemyśle samochodowym i lotniczym do produkcji tablic rozdzielczych, części aut, amortyzacji, czy tapicerek siedzeń, by jednocześnie zredukować ich wagę i wzmocnić strukturę. Trwają prace badawcze nad zastosowaniem piór do produkcji łatwodegradowalnego bioplastiku, a także nad wykorzystaniem ich zamiast produktów ropopochodnych tj. biodiesel.

Pierzasta keratyna w sporcie

Również jednym z ciekawych pomysłów na wykorzystanie keratyny z pierza było przetworzenie jej na białkowy suplement diety dla sportowców chcących rozbudowywać masę mięśniową. Grupa naukowców z Uniwersytetu Massey w Nowej Zelandii w 2019 roku przeprowadziła badania na grupie 15 rowerzystów, których podzielili na 2 grupy. Pierwsza otrzymywała pozyskaną z kurzych piór keratynę (po bezpiecznym procesie hydrolizy wiązań peptydowych) w postaci koktajlu i batona proteinowego. Druga otrzymywała suplementy z białkiem kazeinowym.
Po czterech tygodniach suplementacji, przy utrzymaniu zwykłego reżimu treningowego, okazało się, że grupa z białkiem keratynowym nie miała żadnych znaczących zmian w całkowitej masie ciała ani procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Natomiast wykazała większy wzrost beztłuszczowej masy ciała nóg względem grupy kazeinowej. Dr Stephen Stannard z grupy badawczej powiedział, że naukowcy podejrzewają, że „może to być związane z wysokim poziomem aminokwasów siarkowych w hydrolizowanej keratynie. Jednym z pomysłów, które mamy jest to, że ‘oszczędza’ niebiałkowy aminokwas taurynę, dzięki czemu jest ona bardziej dostępna dla innych procesów”. Jednym z takich procesów może być budowanie mięśni. Tauryna pomaga w naprawie ich uszkodzeń powstałych w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

Żródła:

Hydroliza materiałów keratynowych pochodzących z przemysłu drobiarskiego

How a Nice, Tasty Shake Made of Chicken Feathers Can Help You Build Muscle

Can eating chicken feathers build muscle?

Poultry feathers – What can they be used for?

A Green Process for Producing Biodiesel from Feather Meal

Valorisation of chicken feathers a review on recycling and recovery route – current status and future prospects

Keratyna – źródła, właściwości, zastosowanie

 

Zastosowania kurzego pierza

  • w przemyśle samochodowym i lotniczym by jednocześnie zredukować wagę i wzmocnić strukturę części
  • jako suplement w sporcie
  • w przemyśle włókienniczym i odzieżowym
  • w przemyśle medycznym, kosmetycznym, farmaceutycznym, a także w biotechnologii
  • religijne i kulturowe

 

Print Friendly, PDF & Email
12345 (No Ratings Yet)
Loading...

Komentarze - 0