Fakty i mity

/

Rozwój biotechnologicznych rozwiązań związanych z produkcją mięsa nabiera tempa. Firma GOOD Meat we współpracy z ABEC Inc. rewolucjonizują proces produkcji mięsa hodowlanego. Powstanie największy bioreaktor na świecie do druku mięsa w 3D. Produkcja ma być na dużą skalę.

 

Jeszcze w 2021 roku pisaliśmy o trendach i innowacjach w zakresie zastosowania biotechnologii w produkcji mięsa i jego roślinnych zamiennikach. Jednak ze względu na wydajność, wielkość, rentowność i koszty produkcji przyszłość mięsa laboratoryjnego była pod dużym znakiem zapytania. Nie minął nawet rok, a innowacyjne rozwiązania dla masowej produkcji powoli stają się rzeczywistością. Krajem, który jako pierwszy zalegalizował sprzedaż mięsa wyhodowanego w laboratorium był Singapur. To tam firma GOOD Meat (marka Eat Just) wprowadziła swój pierwszy produkt, którego można spróbować w wybranych azjatyckich restauracjach. Teraz GOOD Meat wchodzi na wyższy poziom, by z rzemieślniczej produkcji na małą skalę, przejść na skalę komercyjną.

„Naszym pierwszym krokiem było uzyskanie pozwolenia od władz i rozpoczęcie działalności w Singapurze. Drugim krokiem była sprzedaż dla klientów za pośrednictwem restauracji, sprzedawców detalicznych i platform dostawczych. Dowiedzieliśmy się, że konsumenci tego chcą i jesteśmy gotowi podjąć kolejny krok, aby zrealizować to na skalę komercyjną. Jestem bardzo dumny, że możemy współpracować z zespołem ABEC, aby zrealizować to historyczne przedsięwzięcie” powiedział w jednym z wywiadów Josh Tetrick, współzałożyciel i dyrektor generalny Eat Just.

 

Największy bioreaktor na świecie powstanie w USA

GOOD Meat zajmuje się wytwarzaniem mięsa z komórek zwierzęcych. To metoda, która nie wymaga uśmiercania żywych zwierząt. W stworzenie bioreaktora zaangażowała się firma z branży biotechnologicznej – ABEC Inc. W jej rękach spoczywa odpowiedzialność za projekt, budowę, aż po uruchomienie urządzenia. W zakładzie produkcji mięsa GOOD Meat w USA ma znajdować się dziesięć bioreaktorów o pojemności 250 tys. litrów każdy. Pozwoli to na wyprodukowanie blisko 30 mln funtów mięsa (tj. ponad 13 mln kg). Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć TUTAJ

Komórki od kur i krów

Na początek firma GOOD Meat planuje produkcję mięsa drobiowego oraz wołowego. Etapy procesu to kolejno: pozyskanie komórek, pobranie ich od zwierzęcia lub z jaja, badania i selekcja (by uzyskać mięso najlepszej jakości, najzdrowsze i zrównoważone). Pobrane komórki są utrwalane (czyli stają się „nieśmiertelne”), dzięki temu mogą produkować mięso bez końca. Bioreaktor zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju komórek (takie jak ciepło, energię, składniki odżywcze). Kluczowy etap produkcji stanowi drukowanie produktu końcowego w 3D. Za pomocą tego typu drukarki GOOD Meat uzyskuje pożądaną teksturę i kształt na podobieństwo prawdziwego mięsa.

 

GOOD Meat w 2022 roku zamierza podjąć ostateczne decyzje w kwestii wyboru lokalizacji zakładu. Firma równocześnie planuje pracować nad kwestiami regulacyjnymi w kierunku wprowadzania „czystego mięsa” na rynek.

 

Źródła:

https://www.abec.com

https://goodmeat.co

https://centrumdruku3d.pl

Print Friendly, PDF & Email
12345 (No Ratings Yet)
Loading...

Komentarze - 0