ABC drobiu, Fakty i mity

/

Wielu ludzi sądzi, że kurczaki stanowią jedynie towar handlowy, który ostatecznie trafi na stół. Może zatem zaskoczyć informacja jak rozumnymi są stworzeniami. Inteligentnymi na swój ptasi sposób. Naukowiec Justin Gregg, który bada zachowania i postrzeganie zwierząt, obala tezy o błędnych wyobrażeniach na temat kruczaków – zajął się analizowaniem ich bogatej „kurzej psychiki”. Poniżej kilka szczegółów.

 

Kurczaki lubią jeść mięso

Brzmi zaskakująco? A jednak – kurczaki są wszystkożerne i uwielbiają surowe mięso. Przekonanie o tym, że te ptaki jedzą wyłącznie rośliny jest nieprawdziwe. „Moje kurczaki nigdy nie są bardziej szczęśliwe niż wtedy, gdy wcinają talerz pełen kuchennych resztek jedzenia z dodatkiem pasków surowej wieprzowiny czy wołowiny” – pisze Justin Gregg. Jak wiadomo zdania hodowców na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że najlepsze są gotowe pasze kupione bezpośrednio od producenta, a część osób pozostaje przy opinii, że kurczaki powinny jeść zgodnie z ich naturą, np. wygrzebując z ziemi owady. Z kolei jeszcze inni będą przekonani, że należy wzbogacić dietę kur o mięso, dostarczając im wysoką zawartość białka. W tym przypadku bezpieczniejszą wersją jest mięso ugotowane niż surowe, podawane w małych kawałkach. Spożycie surowego mięsa, które było spleśniałe lub zgniłe powoduje ryzyko zatrucia pokarmowego.

Przypominają dwunożne drapieżniki

Wizja kurczaka-wegetarianina o łagodnym usposobieniu mija się z  rzeczywistością. To osobniki walczące ze sobą o pożywienie i bynajmniej nie chodzi tu o ziarna pszenicy, a jaszczurki czy myszy. Widok rywalizujących ze sobą ptaków o małe gryzonie, przypomina badaczowi prehistoryczne stworzenia, jakimi są dinozaury. A konkretnie porównuje je do Velociraptorów. Twierdzi nawet, że „(…) kurczak z pewnością zabiłby i zjadł człowieka, gdyby tylko był o rząd wielkości większy”. Co więcej, wcześniej już pisaliśmy o badaniach, w których inni badacze wykazali, że kury faktycznie mogą pochodzić od dinozaurów.

Najlepiej czują się wśród drzew

Nic dziwnego, w końcu żyły w dżunglach i lasach, a niektóre z gatunków żyją tam do teraz (np. dzikie ptaki kurowate). Gregg specjalnie dla swoich kurczaków zainstalował wysokie sufity z gałęziami, imitującymi drzewa, gdzie ptaki najlepiej lubią spędzać czas, a nawet tam śpią. „Odwiedzający są zdumieni, jeśli nie zszokowani, gdy widzą moje kurczaki szczęśliwie usadowione na krokwiach. (…) Kurczaki hodowlane to w zasadzie ten sam gatunek ptaka, co ich dziki przodek: ptactwo leśne”. Co więcej, jedne z badań naukowców z Uniwersytetu w Michigan potwierdziły to, że organizmy mają w sobie długotrwale zapisaną pamięć środowiska, w którym żyli ich przodkowie.

Potrafią latać

Osoby, które myślą, że kurczaki nie mogą wznieść się w powietrze są w błędzie. Latają, aczkolwiek na krótkie dystanse. Dlatego też nie mają problemu, by wygodnie usadowić się na gałęziach drzew. W momencie spadania machają skrzydłami, aby spowolnić opadanie. Rzecz jasna, nie wszystkie rasy potrafią latać. Na przykład kurczaki hodowane w kierunku mięsnym nie latają. To niemożliwe ze względu na ich większą masę mięśniową.

Złożoność poznawcza kurczaków

Maję one tak samo zróżnicowane cechy osobowości jak ludzie. Podobnie jak my – jedne są „ekstrawertykami”, inne – „introwertykami”. Niektóre są odważne, pewne siebie, lubiące kontakt z człowiekiem. Z kolei część z nich wręcz przeciwnie charakteryzuje nieśmiałość, wzmożona czujność, powściągliwość, unikanie styczności z właścicielem. Jednakowo jest z uczuciami, które mogą przelać na swoje potomstwo, otaczać je matczyną „kurzą opieką” lub szukać czułości i bliskości u swoich ludzkich właścicieli. Według Gregga – „Kurczaki, podobnie jak większość zwierząt, nie są jednowymiarowymi małymi robotami, ale indywidualistami o odmiennych upodobaniach, wyjątkowych myślach i pragnieniach oraz różnych sposobach interakcji ze światem”. Kto by na przykład pomyślał, że kura lubi żeglować, podróżować i uprawiać sporty ekstremalne, a jednak to możliwe. Dowodem na to jest historia Guireca Soudee i jego kury Monique.

Ptasi system komunikacji

Ciekawym sygnałem głosowym, który badali naukowcy z Uniwersytetu Macquarie jest nawoływanie do pokarmu. Koguty, które otrzymują pokarm lub znajdą coś jadalnego wydają często specyficzny dźwięk, który informuje kury o obecności jedzenia. Samice reagują na to wołanie, wyczekując okazji do karmienia. Ta samo zaobserwował Gregg u swoich kurczaków – „Pianie mojego koguta jest używane w odniesieniu do jedzenia – a kury rozumieją to odniesienie. Jest to odległe powiązanie z pojęciem słowa, jakie znamy z języka ludzkiego”. Poza tym, kurczaki wydają też inne charakterystyczne dźwięki, np. ostrzegawcze (alarmując o obecności drapieżników) czy coś w rodzaju mruczenia (kiedy czują się szczęśliwe). W przypadku kur znane są też odgłosy po lub przed zniesieniem jaj, odwracające uwagę od jajek bądź też informujące koguta o danej sytuacji i ich lokalizacji. Badacz twierdzi, że „Kurczaki mają złożony system komunikacji, który wskazuje na ich bogate wewnętrzne życie umysłowe”.

 

Trudno nie doceniać tych stworzeń za ich inteligencję i przeróżne niesamowite zachowania, które wykazują. Nie ulega wątpliwości, że obszar poznawczy tych ptaków nie został w pełni odkryty, a ich umysł skrywa znacznie więcej tajemnic, które czekają na odkrycie.

Print Friendly, PDF & Email
12345 (No Ratings Yet)
Loading...

Komentarze - 0