Fakty i mity

/

Kurczak hormony wzrostu o kurczaki blog

Czy drób hodowany w Polsce otrzymuje hormony? Nie.

 

Krajowa Rada Drobiarstwa (KRD-IG) informuje, że w Polsce w 2017 roku ani jeden kurczak nie otrzymał hormonów wzrostu.

– Kiedyś rzeczywiście stosowało się substancje przyspieszające wzrost kurcząt. Natomiast dziś stoimy w zupełnie innym miejscu niż 30 lat temu. Niestety, wiedza konsumentów często opiera się na nieaktualnych informacjach. Teoretycznie jest możliwe podawanie hormonu wzrostu, który skutecznie powodowałyby przyrost masy mięśniowej u kurcząt. Jednak takie białka musiałyby być podawane w formie zastrzyku. Gdyby były podawane doustnie, np. z pokarmem, zostałyby strawione przez enzymy i nie przyniosłyby pożądanego skutku biorąc pod uwagę długość życia drobiu. Żeby podać zastrzyk każdemu z 1,5 mln kurcząt znajdujących się na fermie, trzeba by zatrudnić dodatkowych pracowników, a po drugie trzeba by w sposób nielegalny zdobyć takie substancje. Pamiętajmy, że kurczaki są niezwykle wrażliwe, przy akcji wyłapywania ich i robienia zastrzyków, połowa mogłaby umrzeć. W Unii Europejskiej stosowanie hormonów jest zakazane od 1996 roku u wszystkich gatunków zwierząt. Tymczasem w USA w dalszym ciągu dozwolone jest podawanie hormonów u bydła – mówi Aleksandra Porada*.

Żeby podać zastrzyk każdemu z 1,5 mln kurcząt znajdujących się na fermie, trzeba by zatrudnić dodatkowych pracowników, a po drugie trzeba by w sposób nielegalny zdobyć takie substancje.

Łukasz Dominiak, dyrektor generalny KRD-IG, przypomina, że w badaniach, które Rada przeprowadziła w 2015 r. z TNS, okazało się, że wielu konsumentów myli pojęcia hormonów i antybiotyków.

– Często są one wrzucane do jednego worka. Należy także odróżnić antybiotyki podawane w razie zakażeń bakteryjnych od antybiotykowych stymulatorów wzrostu. W Unii Europejskiej od 2006 roku obowiązuje absolutny zakaz stosowania tych drugich. Na świecie jest to dalej stosowana technika np. w USA – dodaje.

 

W Polsce kurczak obecnie waży średnio 2,5 kg, a w USA 4 kg.

 

 

 

Materiały od Krajowej Rady Drobiarstwa

* Aleksandra Porada, ekspert ds. bezpieczeństwa żywności i weterynarii KRD-IG

 

Print Friendly, PDF & Email
12345 (No Ratings Yet)
Loading...

Komentarze - 0