Categories: ABC drobiu Nowości

Kuroterapia – na czym polega?

Większość z nas na pewno słyszało o wykorzystaniu psów do celów terapeutycznych (tzw. dogoterapii). Ale, czy ktoś spotkał się z terminem kuroterapia? To nietypowa forma zooterapii, która jak się okazuje ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi. Wygląda na to, że kury mogą być zwierzętami terapeutycznymi, które niosą ratunek potrzebującym. W jaki sposób mogą leczyć? Komu może to pomóc?

„Kury-terapeutki”

Kuroterapia, czyli metoda leczenia na zasadzie interakcji człowieka z kurami, nie jest popularna na świecie. Praktykowana m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kandzie czy Australii, a nawet na niewielką skalę w Polsce. Co istotne, cenne właściwości kur mogą przysłużyć się osobom w różnym wieku, a w szczególności tym, którzy cierpią na:

  • depresję,
  • demencję,
  • stres, lęk i niepokój,
  • zaburzenia rozwojowe (autyzm, niepełnosprawność intelektualną, zespół Downa, itp.)
  • wykluczenie, izolację społeczną i samotność,
  • czy są po traumatycznych przeżyciach.

Najczęściej tego typu formę terapii wykorzystuje się w przypadku osób starszych (w domach opieki, ośrodkach zdrowia psychicznego), a także dzieci (w szkołach, przedszkolach, placówkach specjalnych), zwłaszcza tych wycofanych, czy ze spektrum autyzmu.

Według National Center for Health Research „Niektóre badania wykazały, że ludzie, którzy mają zwierzęta domowe, mają zdrowsze serca, rzadziej chorują w domu, rzadziej odwiedzają lekarza, więcej ćwiczą i są mniej przygnębieni. Zwierzęta domowe mogą mieć również znaczący wpływ na alergie, astmę, wsparcie społeczne i interakcje społeczne z innymi ludźmi”.

Kuroterapia poprawia dobrostan…ludzi?

Bliski kontakt z kurami poprzez dotyk, zapach, dźwięk ma działanie uspakajające i relaksujące. Przyczyniają się także do poprawy mobilności osób starszych, lepszego samopoczucia oraz ułatwiają nawiązywanie więzi społecznych.

Świadczy o tym choćby program HenPower, opracowany przez brytyjską organizację charytatywną Equal Arts. Wprowadzono go w ponad 40 domach opieki, angażując seniorów w chów kur. Badanie przeprowadzone (2012-2013) przez University of Northumbria wykazało, że projekt HenPower zmienia życie osób starszych – poprawia ich stan zdrowia, samopoczucie, zmniejsza depresję, poczucie samotności, a nawet zapotrzebowanie na leki przeciwpsychotyczne.

Krótki film dokumentalny (odcinek programu The Feed SBS) nakręcony w jednym z australijskich domów opieki, który został założony przez organizację The Whiddon Group (pierwszy usługodawca oferujący HenPower w Australii) pokazuje, jak kury pomagają pacjentom w walce z demencją i depresją, podnosząc jakość ich życia.

Terapia zwierzęca wśród dzieci

Agata Michalska, hodowczyni rasy kur ozdobnych (jedwabiste i satynowe) opowiedziała w programie „Dzień Dobry TVN” o magicznym wpływie ptactwa na zachowanie dzieci, a także o samej hodowli.

Dzięki kuroterapii, najmłodsi nabierają większej pewności siebie, przełamują strach oraz stają się bardziej otwarci i radośni.

Okazuje się, że do roli terapeutek wybierane są te kury, które mają spokojne usposobienie, lubią pieszczoty i wyrażają większą chęć kontaktu z człowiekiem. Niemniej jednak muszą być one odpowiednio przygotowane, a najlepszym na to sposobem jest regularna interakcja z dziećmi.

Kury kontra Covid-19

BBC London wyemitowało materiał wideo, który przedstawia kury pomagające uczniom szkoły podstawowej w dotkniętym przez koronawirusa miasteczku Haringey. Terapeutyczne ptactwo zostało włączone do programu nauczania, by pomóc dzieciom, które doświadczyły straty i cierpienia i ułatwić im powrót do zdrowia.

Joga z udziałem kur

Ciekawostką jest, że na Florydzie i w Arizonie nowym trendem stało się łączenie terapii zwierzęcej z sesjami jogi. Kury Silki spacerują swobodnie pomiędzy uczestnikami w trakcie, gdy Ci wykonują ćwiczenia. Dla zapewnienia właściwej higieny, kury miały nawet założone specjalne pieluchy.

Pierzaści przyjaciele stanowią dla joginów – duże wsparcie emocjonalne, pomagają się odprężyć, uspokoić i odciąć od stresu.

Przeczytaj także o roli kur w zakresie rozwoju nowych technologii.

Share

Recent Posts

  • Fakty i mity

Mięso komórkowe na skalę przemysłową coraz bliżej

Rozwój biotechnologicznych rozwiązań związanych z produkcją mięsa nabiera tempa. Firma GOOD Meat we współpracy z ABEC Inc. rewolucjonizują proces produkcji…

1 rok ago
  • ABC drobiu
  • Fakty i mity

Co kryje umysł kurczaków?

Wielu ludzi sądzi, że kurczaki stanowią jedynie towar handlowy, który ostatecznie trafi na stół. Może zatem zaskoczyć informacja jak rozumnymi…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Kurnik na kołach – nowatorska strategia zrównoważonej hodowli drobiu

Współzałożyciel firmy „Pasturebird” Paul Greive opracował innowacyjny kurnik na kołach, który jest w stanie zakwaterować do 6 tys. kurczaków. Pomysł…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Etykiety na mięsie drobiowym

Na etykietach opakowań mięsa drobiowego znajdują się najważniejsze informacje, które są kluczowym źródłem wiedzy o produkcie. Konsumenci coraz częściej zwracają…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Jak grillować mięso w zdrowy sposób? – Wskazówki

Lato to nie tylko dłuższe dni, słońce i wakacje, ale także sezon grillowy. Jak wiadomo, mięso można poddawać różnym obróbkom…

2 lata ago
  • Fakty i mity
  • Nowości

Białko roślinne vs. białko zwierzęce

To ile i jakiego białka spożywamy w naszej diecie, ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Konsumenci wykazują się coraz…

2 lata ago

Ta witryna używa ciasteczek, korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację plików cookies.