ABC drobiu, Nowości

/

Większość z nas na pewno słyszało o wykorzystaniu psów do celów terapeutycznych (tzw. dogoterapii). Ale, czy ktoś spotkał się z terminem kuroterapia? To nietypowa forma zooterapii, która jak się okazuje ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi. Wygląda na to, że kury mogą być zwierzętami terapeutycznymi, które niosą ratunek potrzebującym. W jaki sposób mogą leczyć? Komu może to pomóc?

 

„Kury-terapeutki”

Kuroterapia, czyli metoda leczenia na zasadzie interakcji człowieka z kurami, nie jest popularna na świecie. Praktykowana m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kandzie czy Australii, a nawet na niewielką skalę w Polsce. Co istotne, cenne właściwości kur mogą przysłużyć się osobom w różnym wieku, a w szczególności tym, którzy cierpią na:

  • depresję,
  • demencję,
  • stres, lęk i niepokój,
  • zaburzenia rozwojowe (autyzm, niepełnosprawność intelektualną, zespół Downa, itp.)
  • wykluczenie, izolację społeczną i samotność,
  • czy są po traumatycznych przeżyciach.

Najczęściej tego typu formę terapii wykorzystuje się w przypadku osób starszych (w domach opieki, ośrodkach zdrowia psychicznego), a także dzieci (w szkołach, przedszkolach, placówkach specjalnych), zwłaszcza tych wycofanych, czy ze spektrum autyzmu.

Według National Center for Health Research „Niektóre badania wykazały, że ludzie, którzy mają zwierzęta domowe, mają zdrowsze serca, rzadziej chorują w domu, rzadziej odwiedzają lekarza, więcej ćwiczą i są mniej przygnębieni. Zwierzęta domowe mogą mieć również znaczący wpływ na alergie, astmę, wsparcie społeczne i interakcje społeczne z innymi ludźmi”.

Kuroterapia poprawia dobrostan…ludzi?

Bliski kontakt z kurami poprzez dotyk, zapach, dźwięk ma działanie uspakajające i relaksujące. Przyczyniają się także do poprawy mobilności osób starszych, lepszego samopoczucia oraz ułatwiają nawiązywanie więzi społecznych.

Świadczy o tym choćby program HenPower, opracowany przez brytyjską organizację charytatywną Equal Arts. Wprowadzono go w ponad 40 domach opieki, angażując seniorów w chów kur. Badanie przeprowadzone (2012-2013) przez University of Northumbria wykazało, że projekt HenPower zmienia życie osób starszych – poprawia ich stan zdrowia, samopoczucie, zmniejsza depresję, poczucie samotności, a nawet zapotrzebowanie na leki przeciwpsychotyczne.

Krótki film dokumentalny (odcinek programu The Feed SBS) nakręcony w jednym z australijskich domów opieki, który został założony przez organizację The Whiddon Group (pierwszy usługodawca oferujący HenPower w Australii) pokazuje, jak kury pomagają pacjentom w walce z demencją i depresją, podnosząc jakość ich życia.

Terapia zwierzęca wśród dzieci

Agata Michalska, hodowczyni rasy kur ozdobnych (jedwabiste i satynowe) opowiedziała w programie „Dzień Dobry TVN” o magicznym wpływie ptactwa na zachowanie dzieci, a także o samej hodowli.

Dzięki kuroterapii, najmłodsi nabierają większej pewności siebie, przełamują strach oraz stają się bardziej otwarci i radośni.

Okazuje się, że do roli terapeutek wybierane są te kury, które mają spokojne usposobienie, lubią pieszczoty i wyrażają większą chęć kontaktu z człowiekiem. Niemniej jednak muszą być one odpowiednio przygotowane, a najlepszym na to sposobem jest regularna interakcja z dziećmi.

Kury kontra Covid-19

BBC London wyemitowało materiał wideo, który przedstawia kury pomagające uczniom szkoły podstawowej w dotkniętym przez koronawirusa miasteczku Haringey. Terapeutyczne ptactwo zostało włączone do programu nauczania, by pomóc dzieciom, które doświadczyły straty i cierpienia i ułatwić im powrót do zdrowia.

Joga z udziałem kur

Ciekawostką jest, że na Florydzie i w Arizonie nowym trendem stało się łączenie terapii zwierzęcej z sesjami jogi. Kury Silki spacerują swobodnie pomiędzy uczestnikami w trakcie, gdy Ci wykonują ćwiczenia. Dla zapewnienia właściwej higieny, kury miały nawet założone specjalne pieluchy.

Pierzaści przyjaciele stanowią dla joginów – duże wsparcie emocjonalne, pomagają się odprężyć, uspokoić i odciąć od stresu.

Przeczytaj także o roli kur w zakresie rozwoju nowych technologii.

Print Friendly, PDF & Email
12345 (No Ratings Yet)
Loading...

Komentarze - 0