Categories: Fakty i mity Nowości

Kurczaki nie chorują na Covid-19

Badania opublikowane 3 grudnia 2020 roku na łamach czasopisma PLOS Computational Biology przez zespół badawczy z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii pokazały mechanizm dlaczego jedne gatunki zarażają się Sars-CoV-2 łatwiej niż inne. Wśród zwierząt odpornych na nowego koronawirusa są między innymi kury i świnie.

Zamki i klucze

Naukowcy starali się wytłumaczyć proces zarażania koronawirusem w zrozumiały sposób dla przeciętnego człowieka na zasadzie analogii zamka i klucza. Sam wirus może wniknąć do żywego organizmu dzięki swojemu białku szczytowemu, które wiąże się z błoną komórki atakowanego osobnika. Znajdujący się na jej powierzchni receptor kodowany przez gen ACE2 stanowi swoisty zamek dla klucza, którym jest białko SARS-CoV-2. Do tej pory potwierdzono, że łatwym celem dla tego wirusa, poza ludźmi, są krowy, czy koty (również te duże, jak lwy i tygrysy).

Jak się okazało w przytaczanych wyżej badaniach receptory ACE2 niektórych gatunków, nie posiadają cech strukturalnych, które umożliwiają interakcje z białkami szczytowymi wirusa. Do takich gatunków zaliczają się między innymi świnie i kurczaki.

Przyszłość badań

Dzięki użyciu komputerów do symulacji struktur białek w 3D i interakcji z receptorami ACE2 różnych zwierząt uzyskano możliwość dalszych prac nad konkretnymi działaniami wspomagającymi strategię walki z wirusem. Kontynuowane będą badania nad stworzeniem sztucznych blokad dla rozwoju wirusa w przypadku jego interakcji z ludzkimi receptorami. Zespół naukowców planuje również udoskonalenie narzędzi obliczeniowych. Dodatkowo wyniki te mogą być pomocne w monitorowaniu gatunków, z których istnieje ryzyko przeniesienia nowych wirusów na ludzi i zapobiegania następnym epidemiom.

“Dzięki otwartemu dostępowi do danych, przedrukom i ogólnie dostępnemu oprogramowaniu akademickiemu przeszliśmy od zastanawiania się, czy tygrysy są w stanie złapać Covida-19 do posiadania trójwymiarowych modeli struktur białkowych oferujących możliwe wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje, w ciągu zaledwie kilku tygodni”, powiedział João Rodrigues, kierownik grupy badawczej.

Share

Recent Posts

  • Fakty i mity

Mięso komórkowe na skalę przemysłową coraz bliżej

Rozwój biotechnologicznych rozwiązań związanych z produkcją mięsa nabiera tempa. Firma GOOD Meat we współpracy z ABEC Inc. rewolucjonizują proces produkcji…

1 rok ago
  • ABC drobiu
  • Fakty i mity

Co kryje umysł kurczaków?

Wielu ludzi sądzi, że kurczaki stanowią jedynie towar handlowy, który ostatecznie trafi na stół. Może zatem zaskoczyć informacja jak rozumnymi…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Kurnik na kołach – nowatorska strategia zrównoważonej hodowli drobiu

Współzałożyciel firmy „Pasturebird” Paul Greive opracował innowacyjny kurnik na kołach, który jest w stanie zakwaterować do 6 tys. kurczaków. Pomysł…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Etykiety na mięsie drobiowym

Na etykietach opakowań mięsa drobiowego znajdują się najważniejsze informacje, które są kluczowym źródłem wiedzy o produkcie. Konsumenci coraz częściej zwracają…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Jak grillować mięso w zdrowy sposób? – Wskazówki

Lato to nie tylko dłuższe dni, słońce i wakacje, ale także sezon grillowy. Jak wiadomo, mięso można poddawać różnym obróbkom…

2 lata ago
  • Fakty i mity
  • Nowości

Białko roślinne vs. białko zwierzęce

To ile i jakiego białka spożywamy w naszej diecie, ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Konsumenci wykazują się coraz…

2 lata ago

Ta witryna używa ciasteczek, korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację plików cookies.