Fakty i mity, Nowości

/

Badania opublikowane 3 grudnia 2020 roku na łamach czasopisma PLOS Computational Biology przez zespół badawczy z Uniwersytetu Stanford w Kalifornii pokazały mechanizm dlaczego jedne gatunki zarażają się Sars-CoV-2 łatwiej niż inne. Wśród zwierząt odpornych na nowego koronawirusa są między innymi kury i świnie.

Zamki i klucze

Naukowcy starali się wytłumaczyć proces zarażania koronawirusem w zrozumiały sposób dla przeciętnego człowieka na zasadzie analogii zamka i klucza. Sam wirus może wniknąć do żywego organizmu dzięki swojemu białku szczytowemu, które wiąże się z błoną komórki atakowanego osobnika. Znajdujący się na jej powierzchni receptor kodowany przez gen ACE2 stanowi swoisty zamek dla klucza, którym jest białko SARS-CoV-2. Do tej pory potwierdzono, że łatwym celem dla tego wirusa, poza ludźmi, są krowy, czy koty (również te duże, jak lwy i tygrysy).

Jak się okazało w przytaczanych wyżej badaniach receptory ACE2 niektórych gatunków, nie posiadają cech strukturalnych, które umożliwiają interakcje z białkami szczytowymi wirusa. Do takich gatunków zaliczają się między innymi świnie i kurczaki.

Przyszłość badań

Dzięki użyciu komputerów do symulacji struktur białek w 3D i interakcji z receptorami ACE2 różnych zwierząt uzyskano możliwość dalszych prac nad konkretnymi działaniami wspomagającymi strategię walki z wirusem. Kontynuowane będą badania nad stworzeniem sztucznych blokad dla rozwoju wirusa w przypadku jego interakcji z ludzkimi receptorami. Zespół naukowców planuje również udoskonalenie narzędzi obliczeniowych. Dodatkowo wyniki te mogą być pomocne w monitorowaniu gatunków, z których istnieje ryzyko przeniesienia nowych wirusów na ludzi i zapobiegania następnym epidemiom.

“Dzięki otwartemu dostępowi do danych, przedrukom i ogólnie dostępnemu oprogramowaniu akademickiemu przeszliśmy od zastanawiania się, czy tygrysy są w stanie złapać Covida-19 do posiadania trójwymiarowych modeli struktur białkowych oferujących możliwe wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje, w ciągu zaledwie kilku tygodni”, powiedział João Rodrigues, kierownik grupy badawczej.

 

Print Friendly, PDF & Email
12345 (No Ratings Yet)
Loading...

Komentarze - 0