Categories: Fakty i mity

Sezon zachorowań na grypę również u ptaków. Czym jest ta choroba i czy jest groźna dla ludzi?

Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonego ryzyka zachorowań na grypę nie tylko u ludzi. W 2018 roku nie został odnotowany żaden przypadek grypy ptaków w Polsce. Ostatnie dni roku 2019 jednak zmieniły tę sytuację, która jest ciągle bardzo dynamiczna. Warto poznać kilka faktów dotyczących tej choroby.

  • Co oznaczają oznaczenia “HxNx” przy nazwie grypy i po co one są?

Literami H i N z przyporządkowanymi cyframi oznacza się nazwy szczepów wirusa. H i N to nazwy białek (hemaglutynina i neuraminidaza), które infekują atakowane komórki. Cyfry następujące po nich określają ich warianty. Te oznaczenia wskazują jak bardzo agresywny jest dany szczep i które gatunki może zarazić.

źródło: Śmietanka, K., “Grypa ptaków: aktualna sytuacja w Europie i Polsce, epidemiologia, ocena ryzyka, pobieranie próbek do badań”, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytu Badawczy w Puławach, s. 2, 25 stycznia 2017, [dostęp: 7 stycznia 2018], <http://www.nkch.amu.edu.pl/files/znormalizowany_opis_bibliograficzny_i_przypisy.pdf>

  • Jak wiele jest odmian wirusa grypy ptaków?

Najprościej będzie odpowiedzieć, że wiele. Ze względu na pojawianie się nowych szczepów, nie da się podać dokładnej liczby. Na razie jest zidentyfikowanych około 140 rodzajów. Grypę ptaków (można spotkać się też z nazwą pomór drobiu) dzieli się na szczepy LPAI – nisko patogenne i HPAI – wysoce patogenne. Wirus w trakcie zarażania kolejnych osobników różnych gatunków może się mutować. Przy zakażeniu jednego osobnika dwoma różnymi wirusami grypy może prowadzić do powstawania nowych wariantów i zmian z LPAI do postaci wysoce pateogennej.

  • Czy wirus grypy ptaków może być niebezpieczny dla człowieka?

Dla człowieka groźne są typy H5N1 i H7N9, którymi może zarazić się bezpośrednio od ptaków. Jednak niedawno (w I poł. lipca 2021) okazało się, że typ H5N6 jest również niebezpieczny dla ludzi. Zakażenie wirusem grypy ptaków wykryto u 55-letniego mężczyzny z Chin. Drób znajdujący się na fermach w pobliżu jego miejsca zamieszkania został profilaktycznie wybity. Uspakaja natomiast ocena ekspertów, którzy określili to jako “spontaniczną infekcję”, gdzie ryzyko masowego rozprzestrzeniania choroby jest bardzo niskie. Do tej pory wirusy te nie wykształciły mechanizmów do przenoszenia się drogą człowiek – człowiek, co powoduje nieliczne przypadki zachorowań.

  • Jak wygląda obecnie sytuacja epidemiologiczna na świecie?

Do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wpływają aktualne dane dotyczące sytuacji i zachorowań ptaków. Od grudnia 2019 grypę ptaków wykryto w 6 krajach. Polska jest jedynym krajem w Europie, w którym odnotowano grypę ptaków w typie H5N8. Nie zarazi się nim człowiek, natomiast zalicza się go do HPAI – typów wysoce patogennych. Przypadki groźnego dla ludzi wirusa H5N1 odnotowano ostatnio tylko w Nepalu.

Redakcja o-Kurczaki.pl

Share

Recent Posts

  • Fakty i mity

Mięso komórkowe na skalę przemysłową coraz bliżej

Rozwój biotechnologicznych rozwiązań związanych z produkcją mięsa nabiera tempa. Firma GOOD Meat we współpracy z ABEC Inc. rewolucjonizują proces produkcji…

1 rok ago
  • ABC drobiu
  • Fakty i mity

Co kryje umysł kurczaków?

Wielu ludzi sądzi, że kurczaki stanowią jedynie towar handlowy, który ostatecznie trafi na stół. Może zatem zaskoczyć informacja jak rozumnymi…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Kurnik na kołach – nowatorska strategia zrównoważonej hodowli drobiu

Współzałożyciel firmy „Pasturebird” Paul Greive opracował innowacyjny kurnik na kołach, który jest w stanie zakwaterować do 6 tys. kurczaków. Pomysł…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Etykiety na mięsie drobiowym

Na etykietach opakowań mięsa drobiowego znajdują się najważniejsze informacje, które są kluczowym źródłem wiedzy o produkcie. Konsumenci coraz częściej zwracają…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Jak grillować mięso w zdrowy sposób? – Wskazówki

Lato to nie tylko dłuższe dni, słońce i wakacje, ale także sezon grillowy. Jak wiadomo, mięso można poddawać różnym obróbkom…

2 lata ago
  • Fakty i mity
  • Nowości

Białko roślinne vs. białko zwierzęce

To ile i jakiego białka spożywamy w naszej diecie, ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Konsumenci wykazują się coraz…

2 lata ago

Ta witryna używa ciasteczek, korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację plików cookies.