Fakty i mity

/

Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonego ryzyka zachorowań na grypę nie tylko u ludzi. W 2018 roku nie został odnotowany żaden przypadek grypy ptaków w Polsce. Patrząc jednak na sytuację w Europie, może się to niedługo zmienić. Warto poznać kilka faktów dotyczących tej choroby.

 

  • Co oznaczają oznaczenia “HxNx” przy nazwie grypy i po co one są?

Literami H i N z przyporządkowanymi cyframi oznacza się nazwy szczepów wirusa. H i N to nazwy białek (hemaglutynina i neuraminidaza), które infekują atakowane komórki, a cyfry następujące po nich określają ich warianty. Te oznaczenia wskazują jak bardzo agresywny jest dany szczep i które gatunki może zarazić.

 

źródło: Śmietanka, K., „Grypa ptaków: aktualna sytuacja w Europie i Polsce, epidemiologia, ocena ryzyka, pobieranie próbek do badań”, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytu Badawczy w Puławach, s. 2, 25 stycznia 2017, [dostęp: 7 stycznia 2018], <http://www.nkch.amu.edu.pl/files/znormalizowany_opis_bibliograficzny_i_przypisy.pdf>

  • Jak wiele jest odmian wirusa grypy ptaków?

Najprościej będzie odpowiedzieć, że wiele (ze względu na pojawianie się nowych szczepów nie da się podać dokładnej liczby, na razie jest zidentyfikowanych około 140 rodzajów). Grypę ptaków (można spotkać się też z nazwą pomór drobiu) dzieli się na szczepy LPAI – nisko patogenne i HPAI – wysoce patogenne. Wirus w trakcie zarażania kolejnych osobników różnych gatunków może się mutować. Przy zakażeniu jednego osobnika dwoma różnymi wirusami grypy może prowadzić do powstawania nowych wariantów i zmian z LPAI do postaci wysoce pateogennej.

  • Czy wirus grypy ptaków może być niebezpieczny dla człowieka?

Dla człowieka groźne są tylko typy H5N1 i H7N9, którymi może zarazić się bezpośrednio od ptaków. Do tej pory wirusy te nie wykształciły mechanizmów do przenoszenia się drogą człowiek – człowiek, co powoduje nieliczne przypadki zachorowań.

  • Jak wygląda obecnie sytuacja epidemiologiczna na świecie?

Do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) wpływają aktualne dane dotyczące sytuacji i zachorowań ptaków. Od października 2018 grypę ptaków wykryto w 14 krajach. W Europie: w Danii i Niemczech wykryto pojedyncze zakażenia u dzikiego ptactwa wirusem H5N6, w Rosji zgłaszane były przypadki zachorowań na typ H5N2. Sytuacja jest poważna w Bułgarii, gdzie panuje epidemia grypy ptaków H5N8, która zmusza wielu hodowców do wybijania całych stad drobiu. Przypadki groźnego dla człowieka wirusa H5N1 odnotowano ostatnio w Bangladeszu, Kambodży, Indiach, Laosie, Malezji i Wietnamie.

 

 

Redakcja o-Kurczaki.pl

 

Print Friendly, PDF & Email
12345 (No Ratings Yet)
Loading...

Komentarze - 0