Categories: Fakty i mity

Czy drób jest faszerowany antybiotykami? Nie.

Dziś omawiamy kolejny mit rozpowszechniany w Internecie i niektórych mediach.

Drób nie jest “faszerowany” antybiotykami!

Aleksandra Porada* zaznacza, że często podnoszony zarzut o tym, że kurczaki są “faszerowane antybiotykami” nie jest prawdziwy m.in. z przyczyn ekonomicznych.

– Antybiotyki są dość kosztowne, a ponieważ za każdym razem trzeba przeleczyć całe stado, taki koszt nie kalkuluje się biorąc pod uwagę cenę uzyskiwaną za 1 kg mięsa. Byłby to dodatkowy koszt dla hodowcy, który ponosi już koszty opieki lekarsko-weterynaryjnej. Od 2008 roku antybiotyków nie można stosować u drobiu profilaktycznie, a jedynie z przepisu i pod nadzorem lekarza weterynarii. Po zastosowanym leczeniu obowiązuje karencja od 3 do 5 dni, kiedy to organizmy ptaków pozbywają się resztek leków z organizmu. Dopiero po upływie tego okresu zwierzęta mogą zostać skierowane do uboju. W rolnictwie ekologicznym okres karencji jest wydłużony dwukrotnie – dodaje.

Kurczak nie jest faszerowany antybiotykami m.in. z przyczyn ekonomicznych!

Na pytanie, jaki procent rzutów opuszcza fermę drobiu bez konieczności stosowania antybiotyków, Jakub Pióro, właściciel fermy drobiu, odpowiedział, że są rzuty są bez antybiotyków, ale zdarza się też, że ptaki bywają leczone dwukrotnie w ciągu swojej obecności na fermie.

Minimalny dopuszczalny poziom pozostałości antybiotyków w tkankach mięsa, jajach lub mleku zwierząt określają tzw. wskaźniki MRL.

W 2016 na ok. 10 tys. pobranych próbek wykryto 13 przekroczeń. To mniej niż 0,1 proc. wszystkich przypadków. Oprócz tego hodowcy prowadzą monitoring u żywych zwierząt. Dodatkowo w Polsce pioniersko stosuje się badanie wody podawanej ptakom. Statystyki Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) pokazują, że w wielu przypadkach przekroczenia wynikały z tego, że nie została prawidłowo wyczyszczona linia do pojenia. Wystarczyło wyczyszczenie linii i wskaźniki wracały do normy – dodaje Porada.

Materiały od Krajowej Rady Drobiarstwa (twitter.com/krd_ig)

* Aleksandra Porada, ekspert ds. bezpieczeństwa żywności i weterynarii KRD-IG

Więcej na ten temat można przeczytaj w tekście Zdrowe kury bez wzmacniaczy. Fakty i mity o antybiotykach w hodowlii drobiu.

Share

Recent Posts

  • Fakty i mity

Mięso komórkowe na skalę przemysłową coraz bliżej

Rozwój biotechnologicznych rozwiązań związanych z produkcją mięsa nabiera tempa. Firma GOOD Meat we współpracy z ABEC Inc. rewolucjonizują proces produkcji…

1 rok ago
  • ABC drobiu
  • Fakty i mity

Co kryje umysł kurczaków?

Wielu ludzi sądzi, że kurczaki stanowią jedynie towar handlowy, który ostatecznie trafi na stół. Może zatem zaskoczyć informacja jak rozumnymi…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Kurnik na kołach – nowatorska strategia zrównoważonej hodowli drobiu

Współzałożyciel firmy „Pasturebird” Paul Greive opracował innowacyjny kurnik na kołach, który jest w stanie zakwaterować do 6 tys. kurczaków. Pomysł…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Etykiety na mięsie drobiowym

Na etykietach opakowań mięsa drobiowego znajdują się najważniejsze informacje, które są kluczowym źródłem wiedzy o produkcie. Konsumenci coraz częściej zwracają…

2 lata ago
  • ABC drobiu
  • Nowości

Jak grillować mięso w zdrowy sposób? – Wskazówki

Lato to nie tylko dłuższe dni, słońce i wakacje, ale także sezon grillowy. Jak wiadomo, mięso można poddawać różnym obróbkom…

2 lata ago
  • Fakty i mity
  • Nowości

Białko roślinne vs. białko zwierzęce

To ile i jakiego białka spożywamy w naszej diecie, ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Konsumenci wykazują się coraz…

2 lata ago

Ta witryna używa ciasteczek, korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację plików cookies.