W obiegowej opinii istniejącej w społeczeństwie mit dotyczący mięsa drobiowego, jako tego skażonego antybiotykami i hormonami, wciąż istnieje i niestety ma się dobrze. Samej zdarzyło mi się parokrotnie słyszeć przekazywane w gronie młodych mam informacje „od lekarzy” dotyczące ograniczenia spożywania mięsa z kurczaka u dzieci, ze względu na jego wpływ na nadmierne owłosienie czy przedwczesne dojrzewanie. Jak się jednak okazuje, nie ma to żadnego związku ze stanem faktycznym i prawnym istniejącym w Polsce już od wielu lat.
Antybiotyki
Podanie jakiegokolwiek antybiotyku kurze na fermie jest możliwe tylko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. Jedynym wskazaniem może być występująca w stadzie choroba. Po zakończonym leczeniu, przed ubojem ptaków, zachowywany jest okres tzw. karencji. Jest to czas po którym resztki antybiotyku zostają usunięte z organizmu. Zakłady drobiarskie są również zobligowane do badania każdej partii mięsa, by potwierdzić, że nie znajdują się w nich pozostałości leków. Niedozwolone jest też podawanie „profilaktyczne” antybiotyków. Od 2006 roku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu. Hodowcom nie opłaca się stosowanie tych preparatów z nielegalnych źródeł. Dzięki ogólnopolskiej sieci monitoringu, po wykryciu takich substancji w próbkach mięsa, stosowane są wysokie kary finansowe. Również cała partia zostaje natychmiastowo wycofana ze sprzedaży. Oczywiście nieuczciwi ludzie znajdą się wszędzie, jednak są to przypadki incydentalne. Kontrole Inspekcji Weterynaryjnej i samych producentów sprawiają, że sprzedawane w Polsce mięso jest bezpieczne i wolne od antybiotyków.
Hormony
Najpierw kwestie prawne – od 1996 roku obowiązuje w całej Unii Europejskiej całkowity zakaz stosowania w hodowli hormonów wzrostu. Dodatkowo przy fermach liczących czasem po kilka czy kilkanaście tysięcy ptaków w stadzie, parokrotne podawanie tych środków byłoby zupełnie nieopłacalne. Kurczaki hodowlane pochodzą z wyselekcjonowanych gatunków, które w krótkim czasie potrafią osiągnąć odpowiednią masę. Nie trzeba ich w żaden dodatkowy sposób stymulować, by w ciągu 6-7 tygodni urosły do odpowiedniej wielkości (ok. 2 kg). Samo zapewnienie odpowiedniej karmy dostosowanej do aktualnego etapu rozwoju jest wystarczające i przynosi najlepsze rezultaty. Dodatkowym argumentem przeciwko stosowaniu hormonów wzrostu w hodowli drobiu są badania naukowe, które wykazują na ich nieskuteczność i w rezultacie brak pożądanych efektów.
Od 1996 roku obowiązuje w całej Unii Europejskiej całkowity zakaz stosowania w hodowli hormonów wzrostu.
Jak widać regulacje prawne, kary finansowe i świadomość wśród dużych producentów drobiu, sprawiają, że można mieć pewność, że mięso, które jemy jest zdrowe i wolne od niechcianych substancji.
Redakcja bloga OKurczaki.pl