Nowe badania (opublikowane w maju 2020) prowadzone na Uniwersytecie Rice w Houston pokazały ciekawe możliwości wykorzystania jajek w duchu zero waste. Naukowcy zaprojektowali nowoczesną powłokę. Jej głównym składnikiem jest białko. Substancja ta, może zrewolucjonizować produkcję przemysłową warzyw i owoców, zwiększając termin przydatności do spożycia większości z nich.
Powłoka z dobrym składem
Głównym założeniem dla zespołu naukowego była praca nad składem substancji opartym o naturalne komponenty. Skupiono się na dobraniu składników w sposób odpowiedzialny i bezpieczny zarówno dla konsumentów, jak i środowiska. Naukowcy bardzo podkreślali problem marnowania żywności w kontekście istniejącego w wielu rejonach globu problemu głodu, dotykającego ponad 10% ludności świata. Uważa się, że około 1/3 zebranych warzyw i owoców musi być zutylizowana, z wielu bardzo różnych powodów. Przedłużenie trwałości tych produktów pomogłoby znacznie zredukować tę liczbę i nakarmić więcej ludzi.
“Zmniejszanie niedoborów żywności w sposób, który nie wymaga modyfikacji genetycznej, projektowania niejadalnych powłok lub dodatków chemicznych, jest ważne dla zrównoważonego życia. Praca ta jest niezwykłym połączeniem interdyscyplinarnych wysiłków inżynierów, materiałoznawców, chemików i biotechnologów z wielu uniwersytetów w całych Stanach Zjednoczonych.” powiedział kierujący badaniami profesor Pulickel M. Ajayan
Zero waste w produkcji
Stany zjednoczone produkują około 7 miliardów jaj rocznie, z czego około 3% zostaje zutylizowane z powodu niezdatności do spożycia przez ludzi. Oparcie produkcji powłoki do żywności na komponentach niedopuszczonych na rynek, jest bardzo innowacyjnym podejściem. W tym aspekcie zastosowanie na skalę przemysłową tego bio nanokompozytu, także miałoby wpływ na zmniejszenie skali marnowania wyprodukowanego już jedzenia.
Składniki naturalnej powłoki
Bazą do powłoki zostało białko jaja kurzego, które ze względu na swoje właściwości dokładnie powleka powierzchnie. By nie następował proces łuszczenia się i pękania, naukowcy dodali do niego glicerynę. Wspomaga ona także równomierne pokrycie nieregularnej struktury owoców i warzyw. Za naturalizację właściwości gliceryny do wchłaniania wody (zarówno z owoców i warzyw, jak i z powietrza), odpowiada dodatek żółtka kurzego. Jest ono składnikiem odpychającym wodę (hydrofobowym). Działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze otrzymano dzięki kurkuminie. Dodatkowym składnikiem powłoki jest otrzymywana z drewna nanoceluloza, która zatrzymuje wymianę gazów, proces utleniania i utratę wody. Dzięki takiemu połączeniu powłoka daje cienki film, który jest niezwykle wytrzymały i elastyczny.
Powłoka daje cienki film, który jest niezwykle wytrzymały i elastyczny.
Powłoka z jajka i pierwsze wyniki badań
Przyszłość tej substancji wydaje się być obiecująca. Nowoczesna powłoka sprawia, że przebadane owoce i warzywa zachowały świeżość przez co najmniej 7 dni więcej, niż próbki, które jej nie posiadały. Jej skuteczność, bezpieczeństwo dla konsumentów i zmywalność pozwalają sądzić, że może zrewolucjonizować rynek żywności na masową skalę.
W filmie poniżej można zobaczyć, jak naukowcy sami opowiadają o projekcie: