Fakty i mity, Nowości

/

Od lat jest ona największym utrapieniem dla hodowców drobiu, w szczególności w sezonie zimowym. Wszystko wskazuje na to, iż ten koszmar może się niebawem skończyć. Holenderscy naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się grypy ptaków. Co ciekawe rozwiązanie prowadzi do lotnisk.

 

Czy laser wygra z grypą?

140 – tyle obecnie szacuje się ilość szczepów grypy ptaków (czym dokładnie ona jest pisaliśmy szerzej w tekście: Sezon zachorowań na grypę również u ptaków). Nie ma co więc na razie liczyć na wynalezienie uniwersalnej szczepionki na tego wirusa. Trzeba znaleźć inny sposób. Doniesienia z Wageningen (Holandia) napawają wielką nadzieją.

Tamtejsi naukowcy w latach 2019-2020 prowadzili testy na jednej z ferm kur, wykorzystujące zainstalowany na 6-metrowym maszcie laser. W przeszłości na tej fermie regularnie występowały zakażenia grypą ptaków z powodu kontaktu z dzikimi osobnikami.

W trakcie eksperymentu, wizyty ptaków były rejestrowane przez miesiąc bez użycia lasera i miesiąc z użyciem lasera. Gdy nie włączano lasera, dzikie ptactwo odwiedzało fermę kur. Kiedy go włączano – prawie żadne ptaki nie odwiedzały tego obszaru (99.7% skuteczności).

Dzikie ptactwo wodne, takie jak dzikie kaczki i gęsi, trafiają na tereny zewnętrzne i pastwiska wokół ferm drobiu. Szukają tam pożywienia i mogą powodować szkody związane z wypasem. Mogą być one również zarażone wirusem ptasiej grypy i zanieczyszczać odchodami tereny wybiegowe oraz środowisko ferm drobiu.

Badania naukowców z Wageningen dowiodły, że laser może być pomocny jako środek zapobiegawczy (odstraszający) w utrzymaniu dzikiego ptactwa z dala od fermy podczas okresu wysokiego ryzyka (od października do marca).

Potrzebna modyfikacja prawa

Używanie lasera wymaga jednak zezwolenia władz regionu. Lokalna ustawa o ochronie środowiska zawiera szereg zakazów takich jak zakaz celowego niepokojenia ptaków. Władze mogą natomiast udzielić zwolnienia z zakazów określonych w ustawie o ochronie przyrody w odniesieniu do ptaków poszczególnych gatunków.

Testy laserowe są ważnym punktem działania w planach: „Strategiczne podejście do ptasiej grypy” Ministerstwa Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności oraz Holenderskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt. Dają nadzieję na zredukowanie problemu zakażeń, które powodują duże straty na fermach kur.

12345 (No Ratings Yet)
Loading...

Komentarze - 0